C# Access Veritabanı Bağlantısı

C#’da access veritabanı bağlantısını gösteren bir uygulamaya yapacağız . Access veritabanı bağlantılarına erişim için kullanılan veritabanı nesnelerinden bahsedeceğim ilk önce

Bunlar;

OleDBConnection : Bağlantıyı açmak kapatmak için kullanılan nesnedir . Veritabanının yolunu, türünü belirtmemize yardımcı olur.

OleDBCommand : Veritabanı üzerinde SQL orgularını çalıştırdığımız nesnedir. İnsert İnto , Select ,Update , Delete gibi SQL sorgularını çalıştırmak için kullanılır.

OleDbDataAdapter : Veriler arasında köprü görevini için kullanılır Bir veriyi DataSete’e aktarmak yada  DataSet’ten veritabanına veriyi  çekmek için kullanılır.

DataReader : Veritabanından kayıt çekmek için kullanılır.

Öncelikle bir veritabanı oluşturalım. Bilgiler adında tablo oluşturdum ve veritabanı ismim Kisiler olarak belirledim

Oluşturduğumuz bu veritabanı bilgilerini çekmek için  DataSource penceresini kullanalım ve yeni bir DataSource oluşturalım.

Eğer DataSource penceresi yok ise  View > Other Windows > DataSources seçeneği ile DataSource peceresini açıyoruz

Add New DataSource simgesine tıklıyoruz.

Daha sonra önümüze aşağıda ki gibi bir pencere gelecektir. Database seçeneğini seçip Next butonuna basıyoruz.

 

Sonrasında ise aşağıda ki pencere gelecektir . Buradan da Dataset seçeneğini seçip Next butonuna basıyoruz.

Daha sonra pencereden New Connection…  butonuna tıklıyoruz.

New Connection botununa bastığımızda önümüze Choose Data Source penceresi gelecektir. Microsoft Access Database File seçeneğini seçip Continue butonuna basıyoruz.

 

Önümüze gelen Add Connection penceresinde daha önceden oluşturduğumuz Kisiler ismindeki Access veritabanımızı Browse botununa basıyoruz ve seçiyoruz.

Eğer veritabanımıza kullanıcı adı ve şifre belirlemişsek Yukarıda Ok ile gösterdiğim yerlere Kullanıcı Adınızı ve Şifrenizi girebilirsiniz.

Önümüze gelen pencerede daha önce oluşturduğumuz Kisiler veritabanının eklenmiş olduğunu görüyoruz. Ayrıca Veritabanı bağlantı cümlemiz de otomatik olarak oluşturuldu.

Aşağıda ki pencerede Next butonuna basıyoruz.

 

Daha sonra önümüze veritabanın bir kopyasını projemize eklenip eklenmiyeceğini soruyor. Evet seçeneğini seçiyoruz.

Daha sonra projemize veritabanımızı ekliyoruz.

 

Önümüze gelen pencerede connection string ismini belirliyoruz . Direk olarak da geçebilirsiniz. Next butonuna basıyoruz.

Önümüze gelen bu pencerede DataSet içerisinde hangi tablo ve alanların kullanılacağını seçeceğimiz bir pencere geliyor. Burada kullanmak istediğimiz tablo ve alanları seçiyoruz . İsterseniz DataSet ismini değiştirebilirsiniz  ben KisilerDS olarak belirledim ve daha sonra  Finish  butonuna basıyoruz ve veritabanı bağlama işlemlerini bitiriyoruz.

Daha sora Data Source penceresine bakarsanız tablolarımızın eklendiğini görüyoruz.

Formumuza  toolbox penceresinden bir adet DataGridView ekliyoruz. Ekledikten sonra. Oluşturduğumuz veritabanını bağlamamız gerekiyor bunun için sağ üst köşede küçük kulakçığa tıklıyoruz.

Tıkladıktan sonra önümüze gelen pencerede veritabanımızı seçiyoruz.

Uygulamamızı çalıştırdığımızda verilerimizin DataGridView’e geldiğini görüyoruz

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.